به میزهای مذاکره اعتمادی نیست/ایران اسلامی در منطقه عامل ثبات و امنیت بوده است
به میزهای مذاکره اعتمادی نیست/ایران اسلامی در منطقه عامل ثبات و امنیت بوده است

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر مطالعه و آگاهی از تجربه‌ی تاریخی مردم قهرمان فلسطین، گفت: رییس جمهور آمریکا اعلام کرده که می‌خواهم توافق و معامله قرن را رقم بزنم؛ در حالی که طرح معامله‌ی قرن باتلاقی برای آمریکا و هم پیمانانش است که آن‌ها در این باتلاق فرو می‌روند. به گزارش قلم پرس، […]

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر مطالعه و آگاهی از تجربه‌ی تاریخی مردم قهرمان فلسطین، گفت: رییس جمهور آمریکا اعلام کرده که می‌خواهم توافق و معامله قرن را رقم بزنم؛ در حالی که طرح معامله‌ی قرن باتلاقی برای آمریکا و هم پیمانانش است که آن‌ها در این باتلاق فرو می‌روند.

به گزارش قلم پرس، حجت‌الاسلام «سید ابراهیم رییسی» در سخنرانی مراسم روز قدس در مصلی اعظم امام خمینی(ره) تبریز، اظهار کرد: مردم ایران در عرصه‌های مختلف اجتماعی نشان دادند که مردمی وظیفه شناس، با احساس و همچنین اهل حضور در میدان‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و عبادی هستند و این مردم یکی از جلوه‌های عبودیت را در شب‌های قدر به نمایش گذاشتند.
وی با بیان این‌که دوری از طغیانگران، مستکبران و ظالمان جلوه دیگری از بندگی است، گفت: مردم تبریز، آذربایجان و قریب به ۹۰۰ شهر کشور امروز میدان آمدند و خروش و فریاد خود را علیه مستکبران اعلام کرده و حمایت خود از فلسطین را به گوش جهانیان رساندند. فلسطین یک تاریخ ۷۰ ساله دارد که باید آن را خواند و ظلم‌هایی که به مردم فلسطین شده را در تاریخ دید.
تولیت آستان قدس رضوی تجربه‌ی تاریخی فلسطین را بسیار با اهمیت‌تر از تاریخ فلسطین دانست و خاطرنشان کرد: جریان فلسطین را مردمی که از ظلم به ستوه آمده‌اند با مبارزه، مجاهدت و ایستادگی رقم زدند.
وی با تاکید بر این‌که پیروزی انقلاب اسلامی ایران نقطه‌ی عطفی در تاریخ مبارزات مردم فلسطین و لبنان است، متذکر شد: انقلاب اسلامی ایران، حرکت مردم فلسطین را از یک حرکت ناسیونالیسی به یک مقاومت اسلامی و انقلابی بدل کرد و علت این تغییر نیز آرمان امام راحل بود. نجات محرومان و مستضعفان عالم، جزو مکتب سیاسی امام راحل و سیاست‌های رسمی نظام اسلامی بوده و جلوه این حرکت در روز قدس به نمایش گذاشته می‌شود.
وی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شاهد موفقیت‌هایی چون مقاومت در «جنگ ۳۳ روزه» بودیم و بعد از این پیروزی‌ها بود که معلوم شد جریانی با اتکاء به خدا و با اعتماد به نفس توانست بدون داشتن نیروی هوایی و دریایی و صرفاً با یک نیروی محدود زمینی آن‌قدر قوی پیش رود که اسرائیل را مستاصل کند.
حجت الاسلام رییسی با بیان این‌که مقاومت اسلامی در فلسطین جواب داد، گفت: به میزهای مذاکره اعتمادی نیست! چطور شد تا دیروز اسرائیل که مدعی فرمانروایی از نیل تا فرات بود، امروزه برای امنیت خودش دور خودش دیوار می‌کشد؟ دیگر جریان مهاجرت به اسرائیل معکوس شده است و آرمان فلسطین توسط سازمان‌های آزادی بخش با میزهای مذاکره رقم نمی‌خورد، بلکه راه حل فقط مقاومت است.
وی با اشاره به قراردادهای شرم الشیخ، اسلو و… گفت: اسرائیل در قرارداد اسلو هیچکدام از تعهداتش را عمل نکرد و فلسطینی‌ها هزینه‌اش را پرداخت کردند.
تولیت آستان قدس رضوی روح حاکم بر قرارداد اسلو را کنترل و مهار جنبش انتفاضه دانست و افزود: می‌خواستند بدین وسیله خیزش مردم فلسطین و کرانه باختری را کنترل کنند.
وی با اشاره به آواره شدن پنج میلیون فلسطینی، گفت: می‌خواهند در قالب معامله‌ی قرن، بخشی از آوارگان را به صحرای سینا که جزوی از خاک مصر است منتقل کرده و بخشی را هم با فشارآوردن به کشورهای منطقه، تابع این کشورها کنند تا رژیم غاصب بتواند بی‌دغدغه حیاتش را ادامه دهد.
حجت الاسلام رییسی مقاومت مردم غزه و فلسطین را تعیین‌کننده‌ی میدان مبارزه دانست و گفت: این مردم تا رسیدن به آزادی از پای نخواهند نشست.
وی با بیان این‌که خوب می‌دانیم طرح معامله قرن برای حفظ نظام متزلزل آل‌سعود است، خاطرنشان کرد: بدون تردید شکست این طرح حتمی خواهد بود.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران یک راه حل بر اساس دموکراسی و مردم سالاری برای دنیا(نه تنها فلسطین) اعلام کرده و راه حل نجات تمام ملت‌های منطقه مراجعه به رای(هر نفر یک رای) مردم است.
حجت الاسلام رییسی با اشاره به این‌که آل‌سعود، امتداد جریان راهبردی آمریکا در منطقه است، بیان کرد: مگر نمی‌گویید طرفدار حقوق بشر هستید؟ ما معتقدیم شما جزو بزرگترین ناقضان حقوق بشرهستید! در بحرین، فلسطین، یمن و… چه جنایاتی که مرتکب نشدید.
وی با تاکید بر این‌که تنها راه مقابله با کسانی که برهان، استدلال، منطق و سخن حق را برتابند «مقاومت» است، افزود: ایران اسلامی در منطقه و به ویژه در غرب آسیا عامل ثبات و امنیت بوده است.
تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: مردم مسلمان ایران و منطقه به برکت انقلاب امام(ره) و خون شهدا هویت اسلامی خود را بازیافته‌اند و می‌خواهند مسلمان زندگی کنند و به مستکبران و طرفداران آمریکا در منطقه اجازه نخواهند داد با ثبات و امنیت منطقه بازی کنند.
وی با تاکید بر این‌که آزادی قدس را بسیار نزدیک می‌بینیم، بیان کرد: از مردم با بصیرت تبریز قدردانیم که همواره دشمن شناس بوده و حضور پرشور در تمامی صحنه‌های سیاسی دارند.
منبع: ایسنا