برخی کشورها به جای فروش کالا به ایران، فخر می فروشند
برخی کشورها به جای فروش کالا به ایران، فخر می فروشند

نایب رییس مجلس، توضیاتی پیرامون صادرات نفت و گاز خام ایران به برخی کشورها ارائه کرد. مسعود پزشکیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه ذخایر نفت و گاز بالاترین و برترین مزیت ایران است، گفت: این ذخایر ظرفیت بسیار بزرگی بوده که خداوند در اختیار کشور قرار داده است و می توان […]

نایب رییس مجلس، توضیاتی پیرامون صادرات نفت و گاز خام ایران به برخی کشورها ارائه کرد.

مسعود پزشکیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه ذخایر نفت و گاز بالاترین و برترین مزیت ایران است، گفت: این ذخایر ظرفیت بسیار بزرگی بوده که خداوند در اختیار کشور قرار داده است و می توان این مواد خام را به محصولاتی تبدیل کرد که ارزش افزوده بسیار بالایی دارد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمام دنیا به این محصولات نهایی حاصل از پالایش نفت و گاز احتیاج دارد، ادامه داد: بازار بزرگی برای فروش این محصولات وجود دارد، لذا باید بستری فراهم شود تا این مواد خام تبدیل به محصول نهایی و نیاز داخل و خارج در بسیاری از زمینه ها رفع شود.

 محصولات پتروشیمی را به جای فروش نفت خام در دنیا عرضه کنیم

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محصولات پتروشیمی در تمامی حوزه ها مورد استفاده قرار می گیرند، افزود: از لباسی که بر تن داریم تا خودرویی که برای حمل و نقل ساخته می شود به نوعی با نفت و گاز و پتروشیمی مرتبط هستند.

وی یادآور شد: محصولات پتروشیمی می تواند نیاز تمام کشور را برطرف کرده، کیفیت محصولات را ارتقا داده و ما را از خارج بی نیاز کند، از سوی دیگر می توانیم این محصولات تولیدی را به جای فروش نفت خام در دنیا عرضه کنیم.

ظرفیت بسیار بالایی در محصولات پتروشیمی نهفته است

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ظرفیت بسیار بالایی در محصولات پتروشیمی نهفته است، افزود: شناخت این توانمندی، سیاستگذاران را مجبور می کند که به این عرصه توجه و بر روی آن تمرکز کنند. همچنین روند فعالیت سرمایه گذاران در این عرصه را تسهیل و امکانات را به این سمت سوق دهد.

پزشکیان ادامه داد: حاکمیت به هر بخشی که توجه کرده، آن بخش شکوفا شده و رونق یافته است، لذا ایران نیز باید به بخشی که پتانسیل بالایی در این بخش داشته توجه کرده و دست از خام فروشی نفت و گاز بردارد و تلاش شود که به محصول نهایی و برتر تبدیل شود.

نفت و گاز ایران حرف اول را می زند

وی با اشاره به صادرات مواد خام همانند نفت و گاز به کشورهایی همانند چین، ژاپن و کره جنوبی اظهار داشت: این کشورها این مواد خام را به محصول دیگری تبدیل کرده و محصول نهایی را در نهایت به خودمان می فروشند و گاهی حتی کالای نهایی را به ایران نفروخته و به جای آن به ما فخر می فروشند که این کالا را به شما نمی فروشیم!

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چرا ما نباید خودمان مواد خام را به کالای نهایی تبدیل کنیم؟ در حالی که نفت و گاز ایران حرف اول را می زند و باید علم و پول را به سمت ایجاد ارزش افزوده در این حوزه سوق داد./