برخی اشتغال را به مسائل زیست محیطی ترجیح می‌دهند
برخی اشتغال را به مسائل زیست محیطی ترجیح می‌دهند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سیاست‌گذاران اشتغال را به مسائل محیط زیستی ترجیح می‎دهند، از قدرت سازمان حفاظت از محیط زیست در برابر سایر سازمان‌ها و ارگان‌‎ها گفت. به گزارش قلم پرس به نقل از خانه ملت، عیسی کلانتری درباره قدرت سازمان حفاظت از محیط زیست در برابر سایر سازمان‌ها و ارگان‌‎ها […]

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سیاست‌گذاران اشتغال را به مسائل محیط زیستی ترجیح می‎دهند، از قدرت سازمان حفاظت از محیط زیست در برابر سایر سازمان‌ها و ارگان‌‎ها گفت.

به گزارش قلم پرس به نقل از خانه ملت، عیسی کلانتری درباره قدرت سازمان حفاظت از محیط زیست در برابر سایر سازمان‌ها و ارگان‌‎ها که بعضاً اقداماتی به ضرر محیط زیست صورت می‎دهند، گفت: به طور طبیعی وقتی که در صنعتی صدها هزار شغل وجود دارد و در راستای استانداردهای محیط زیست نیست، یا باید تعطیل شود و یا باید ادامه کار دهد.

وقتی به برخی پالایشگاه‌هایی که سوخت ناقص تولید می‌کنند، معترض می‌شویم؛ وزیر نفت عنوان می‌‎کند که توان تولید ما در همین است و اگر نمی‌خواهید بنزین وارد کنیم که این نوعی تهدید در شرایطی که پولی برای واردات نداریم ، است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مقامات مسئول و سیاست‌گذاران حتی در مجلس شورای اسلامی اشتغال را به مسائل زیست محیطی ترجیح می‌دهند، افزود: برای مثال وقتی به برخی پالایشگاه‌هایی که سوخت ناقص تولید می‌کنند، معترض می‌شویم؛ وزیر نفت عنوان می‌‎کند که توان تولید ما در همین است و اگر نمی‌خواهید بنزین وارد کنیم که این نوعی تهدید در شرایطی که پولی برای واردات نداریم ، است لذا باید به این کیفیت از تولید قانع باشیم و خودروهای ما باید با این سوخت ناقص کار کنند.

تالاب‌‎های خشک شده؛ منشأ اصلی ریزگردها

وی با اشاره به حضورش در کمیسیون کشاورزی مجلس، ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اینکه تالاب‌ها خشکیده‌اند، نیز گله دارند. تالاب‌های ما در انتهای رودخانه‌ها قرار دارند و وقتی رودخانه‎ها آب جاری ندارند طبیعی است که تالاب هم خشک و تبدیل به ریزگرد می‎‌شود.

کلانتری با یادآوری برخی سدسازی‌های غیر علمی و کارشناسی نشده بر رودخانه‌ها و عدم اختصاص حقآبه به تالاب‌‎ها، عنوان کرد: برای نمونه تالاب‌های جازموریان، بختگان، طشک و هامون به دلیل عدم اهمیت به محیط زیست در گذشته حقآبه به آن‌‎ها داده نشده است و امروز دچار چنین مشکلاتی شده‌اند.

وی ادامه داد: متأسفانه حقآبه‌ای برای این تالاب‌ها تعریف نشده و هرچه آب پشت سدها بوده برای توسعه کشاورزی اختصاص پیدا کرده است.

پیگیری از وزارت نیرو برای احیای حقابه تالاب‌ها

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با یادآوری اینکه در حال حاضر این موضوعات در حال پیگیری و همانگی با وزارت نیرو است از دستور حقآبه‌های محیط زیستی برای احیا خبر داد و گفت: رئیس جمهور نیز در این رابطه دستوری صادر کرده است.

وی اضافه کرد: در شرایط خشکسالی که امروز در آن قرار داریم، وضعیت کمی متفاوت‌‎تر است و در برخی موارد خشک شدن یک تالاب اجتناب‌ناپذیر و در برخی دیگر نیز کج سلیقگی صورت گرفته است./