بازدید از موزه تاریخ طبیعی آذربایجان شرقی رایگان است
بازدید از موزه تاریخ طبیعی آذربایجان شرقی رایگان است

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: علاقه مندان به طبیعت همزمان با روز جمهوری اسلامی و روزملی انس با طبیعت می توانند به صورت رایگان ازموزه تاریخ طبیعی دیدن کنند. به گزارش قلم پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، حمید قاسمی گفت: این اقدام در راستای […]

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: علاقه مندان به طبیعت همزمان با روز جمهوری اسلامی و روزملی انس با طبیعت می توانند به صورت رایگان ازموزه تاریخ طبیعی دیدن کنند.

به گزارش قلم پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، حمید قاسمی گفت: این اقدام در راستای گرامیداشت روز جمهوری اسلامی و روز ملی انس با طبیعت و با هدف آشنایی بیشتر مردم با محیط زیست و تنوع زیستی استان و آگاهی رسانی به آنان درباره اهمیت حفظ طبیعت و حیات وحش صورت می گیرد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان، اضافه کرد: موزه تاریخ طبیعی تبریز دارای مجموعه های متنوع جانوری منحصر به فرد از جمله ۳۸ گونه پستاندار، ۴۹گونه پرنده، ۱۳ گونه خزنده، ۹ گونه آبزی، دو نوع سنگواره و نمونه هایی از سخت پوستان و بندپایان است.
قاسمی گفت: طبیعت، حیات وحش و تنوع زیستی میراث ارزشمندی است که بشر آن را از نسل های قبل به امانت گرفته و به نسل های بعدی بسپارد و حفاظت از آن، ریشه در اخلاق، فرهنگ و اعتقادات ملت ها دارد.
وی گفت: در آذربایجان شرقی ۳۴۶ گونه جانوری موجود است که شامل ۵۲ گونه پستاندار، ۲۲۵ گونه پرنده، ۳۷ گونه خزنده، ۶ گونه دوزیست و ۲۷ گونه ماهی می شود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی عمده ­ترین گونه­های پستانداران و پرندگان حمایت شده یا کمیاب که درچتر حمایت این اداره کل قراردارند را مارال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای، کل و بز وحشی، سیاه گوش، گربه وحشی برشمرد.
وی پرندگان حمایت شده­ توسط این اداره کل را پرندگانی همچون سیاه خروس، قرقاول، دراج، طرلان و سایر پرندگان شکاری و طیف وسیعی از پرندگان کوچک (پاسری فرم ها) عنوان کرد.
قاسمی اظهارکرد: زیستگاه­ های آبی مهم و با ارزشی در استان نظیر تالاب بین­المللی قوریگل و تالاب های حاشیه دریاچه ارومیه، جنگلها و زیستگاه های حاشیه ارس و دریاچه های پشت سدها وجود دارد که مأمن پرندگان متنوع و حمایت شده، در حال انقراض و آسیب پذیر می باشند