ایجاد بیمارستان‌های تنفسی و صحرایی، از اقدامات پادگان ۰۳ عجبشیر/مورد ابتلا به کرونا در این مرکز آموزش نظامی گزارش نشده است
ایجاد بیمارستان‌های تنفسی و صحرایی، از اقدامات پادگان ۰۳ عجبشیر/مورد ابتلا به کرونا در این مرکز آموزش نظامی گزارش نشده است

فرمانده مرکز آموزش 03 شهید برخورداری نزاجا گفت: پس از آغاز بحران ویروس منحوس کرونا، از اسفندماه سال 1398 با تشکیل قرارگاه‌های زیستی اقدامات برای جلوگیری از گسترش این ویروس منحوس آغاز شد و بلافاصله کمیسیون‌های مختلف در شهرستان عجب‌شیر تشکیل و اقدامات لازم انجام شد.

به گزارش قلم‌پرس،در آستانه فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و همچنین اقدامات انجام شده ارتش جمهوری اسلامی ایران در رابطه با پیشگیری از ویروس منحوس کرونا در شهرستان عجب‌شیر به سراغ امیر سرتیپ دوم ستاد هرمز طبرخونی، فرمانده مرکز آموزش ۰۳ شهید برخورداری نزاجا رفته و گفت‌وگویی را با وی انجام دادیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

از زمان حضورتان در پادگان ۰۳ عجب‌شیر چه اقداماتی انجام شده است؟

درر راستای تدابیر سلسله مراتب فرماندهی طرح‌های لبیک یا امام خامنه‌ای عزیز که از طریق فرماندهی محترم نیروی زمینی ارتش تدوین و ابلاغ شده‌ بودند خود را ملزم به اجرای این طرح‌ها کرده و اقداماتی را در مرکز آموزش ۰۳ انجام دادیم.

باتوجه به اینکه قدمت پادگان بسیار بالا است، چهره ظاهری این مرکز را به حد قابل قبولی تغییر دادیم و استارت این کاز نیز از موقع حضور امیر حیدری فرمانده محترم نیروی زمینی و در چارچوب طرح لبیک یا خامنه‌ای انجام شد.

در حوزه تعاملات برون سازمانی، تعامل خوبی بین پادگان و سازمان‌ها و ادارات شهرستان عجب‌شیر و حتی استان برقرار کردیم و در این راستا نیز موفق شدیم اعتبارات خوبی را در رابطه با دیوارکشی، خط نور و آسفالت‌ریزی اطراف پادگان جذب کنیم.

در رابطه با معیشت و مسکن کارکنان پایور نیز اقدامات خوب و مناسبی انجام شده که در شهرک پرواز ۷۵۴ قطعه زمین در اختیار این عزیزان قرار گرفته است و کارکنان ما امروز می‌توانند محکم روی پای خود بایستند.

دیدگاه عموم مردم نسبت به پادگان عجب‌شیر چگونه است؟

مرکز آموزش ۰۳ عجب‌شیر از زمان احداث خود از سال ۱۳۳۹ تا به امروز از یگان‌های نظامی خوشنام کشور بوده است که همه ساله اکثرا از شمالغرب سرباز پذیرش می‌کند و باتوجه به تغییر رویکرد نسبت به خدمت سربازی و عنایت سلسله مراتب فرماندهی برای تکریم سربازان و ارج نهادن به جایگاه مقدس سربازی، سربازان ما در جایی خدمت می‌کنند که مقام معظم رهبری نیز تاکید ویژه‌ای برای حفظ ارزش این جایگاه دارند.

من به خانواده‌های محترم سربازان عزیز اطمینان می‌دهم که از بابت محیط پادگان ۰۳ نگرانی نداشته باشند چرا که محیطی بسیار صمیمی ایجاد کردیم و رابطه پدر و فرزندی بین فرماندهان و سربازان برقرار شده است.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت برای ملاقات، خانواده‌های عزیز برای برقراری ارتباط با سربازان عزیز شماره تلفنی درنظر گرفتیم که از این طریق ارتباط برقرار می‌کنند.

پس از شیوع ویروس کرونا، چه اقداماتی در مرکز آموزش ۰۳ انجام گرفته است؟

پس از آغاز بحران ویروس منحوس کرونا، از اسفندماه سال ۱۳۹۸ با تشکیل قرارگاه‌های زیستی اقدامات برای جلوگیری از گسترش این ویروس منحوس آغاز شد و بلافاصله کمیسیون‌های مختلف در شهرستان عجب‌شیر تشکیل و اقدامات لازم انجام شد.

گندزدایی معابر عمومی، پخش ماسک و محلول‌های ضدعفونی کننده و کنترل عبور و مرور از جمله اقدامات اولیه ارتش در شهرستان عجب‌شیر بود که به حول قوه الهی این اقدامات به صورت مستمر و جدی انجام شد.

ایجاد بیمارستان‌های تنفسی و صحرایی اقدام دیگری بود که انجام دادیم و توانستیم با تمام امکانات لازم از جمله آی سی یو در اختیار همشهریان عزیز قرار دهیم و امروز ارتش توانسته است شعار ارتش فدای ملت را عملی کرده و به منحصه ظهور برساند.

همرزمانم در این مرکز سربازان آموزشی را از بدو ورود مورد پایش و غربالگری قرار می‌دهند که به جرات می‌توانم بگویم که از زمان شیوع ویروس، مرکز آموزش ۰۳ نه سربازی آلوده ویروس کرونا شده و نه فوت کرده است

تغییری در نحوه آموزش سربازان در دوران شیوع ویروس کرونا در پادگان ۰۳ ایجاد شده است؟

مرکز ما بدون مشکل از شمالغرب سرباز پذیرش می‌کند و از این نظر مشکلی وجود ندارد و به همان اندازه‌ای که قبل از کرونا پذیرش می‌کردیم در حال حاضر نیز پذیرش داریم و هیچ‌گونه تغییری در نوع آموزش انجام نشده و شاید تنها تغییری که الان صورت گرفته مدت زمان آموزش سربازان است.

قبل از ویروس کرونا آموزش سربازان هشت هفته یا به عبارتی دو ماه بود که پس از شیوع این ویروس منحوس به چهار هفته تقلیل پیدا کرد و این عزیزان پس از آموزش‌های کامل رزم مقدماتی در یگان‌های تابعه نیروی زمینی تقسیم می‌شوند.

واکسیناسیون کارکنان پایور و وظیفه در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

طی تعاملی که با شبکه بهداشت و درمان شهرستان عجب‌شیر داشتیم، در تاریخ ۲۰ شهریور سال‌جاری دُز اول واکسیناسیون صد در صد کلیه پرسنل پایور و وظیفه ثابت و آموزشی و خانواده‌های پایور انجام شده و حتی طبق توافقی که با شبکه بهداشت و درمان عجب‌شیر انجام دادیم واکسیناسیون سربازان دوره بعدی هم انجام خواهد شد که این اقدام را یک وظیفه و افتخار برای خودمان می‌دانیم.

چه برنامه‌هایی برای آغاز هفته دفاع مقدس خواهید داشت؟

رژیم بعث عراق با هدف اینکه می‌توانست انقلاب نوپای ما را که تازه تشکیل شده بود از پای درآورد و از طرفی صدام حسین باتوجه به روحیه قدرت‌طلبی که داشت بازیچه‌ای برای استکبار جهانی شده بود و آن‌ها نیز این کشور را به سمت ایران تجهیز کرده و جنگ تحمیلی به راه انداختند که جوانان و مردم سلحشور و انقلابی ما به حق، جانانه از خاک کشورشان دفاع کرده و توانستند ماشین جنگی عراق را متوقف کنند.

در هشت سال دفاع مقدس بیش از ۲۵۰ هزار سرباز در مرکز آموزش ۰۳ آموزش نظامی دیده و به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شده که تعدادی از آنان در یگان‌های مختلف به درجه شهادت و جانبازی نائل آمدند.

دیدار با ائمه جمعه و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و پیشکسوتان دفاع مقدس، برگزاری محافل انس با قرآن، برگزاری مسابقات فرهنگی با موضوعات دفاع مقدس، مقاله‌نویسی، خاطره‌نویسی، شب شعر، کتابخوانی و داستان‌نویسی، مصاحبه با خانواده‌های کارکنان پایور دارای رتبه، برگزاری مسابقه تیراندازی در بین نیروهای مسلح در سطح شهرستان، برپایی ایستگاه‌های پایش سلامت در شهرستان عجب‌شیر و غبارروبی مزار شهدا از جمله اقداماتی است که از آغاز هفته دفاع مقدس انجام خواهیم داد. همچنین در روز چهارم مهرماه روز سرباز نیز با برگزاری مراسمی از سربازان نمونه و منتخب تجلیل خواهیم کرد.

یادمان شهدای گمنام در مرکز ۰۳ احداث خواهد شد؟

باتوجه به وجود یک شهید گمنام در مرکز، احداث یادمان این شهید عزیز از اولویت‌های ما بود که با تزریق اعتبارات لازم و با هماهنگی‌های خوبی که با اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌شرقی انجام شد، توانستیم با هزینه‌ای بالغ بر ۹۰ میلیون تومان یادمان زیبایی را برای این شهید والامقام احداث کنیم که انشالله پس از پایان ویروس منحوس کرونا و با حضور خانواده‌های معظم شهدا و مسئولین استانی رونمایی خواهد شد.

سخن پایانی؟

مرکز آموزش ۰۳ یکی از مراکز آموزش خوشنام و امن کشور است که از مردم عزیزمان درخواست دارم در راستای شعار ارتش فدای ملت به ما اعتماد کرده و با گسیل کردن فرزندان‌شان به مراکز آموزشی تا با آموزش‌های لازم بتوانند با روحیه جهادی و شهادت طلبی خدمت خود را سپری کرده و از خاک مقدس کشورشان صیانت و حفاظت کنند.

گفت‌وگو از سجاد جمالزاده

انتهای پیام/