انتقاد کلانتری از عملکرد واحدهای مرتبط با احیای دریاچه ارومیه/ اگر کسی کاری را قبول ندارد، مجبور نیست در راس آن باشد
انتقاد کلانتری از عملکرد واحدهای مرتبط با احیای دریاچه ارومیه/ اگر کسی کاری را قبول ندارد، مجبور نیست در راس آن باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت موضوعی را مصوب می‌کند اما در عمل دستگاه استانی هرچه که خواست انجام می‌دهد. مدیران به شدت عافیت‌طلب شده‌اند و اصلا حاضر نیستند برای یک مساله کوچک اندکی ریسک کنند. به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا عیسی کلانتری در پانزدهمین جلسه کمیته راهبردی ستاد احیای دریاچه ارومیه […]

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت موضوعی را مصوب می‌کند اما در عمل دستگاه استانی هرچه که خواست انجام می‌دهد. مدیران به شدت عافیت‌طلب شده‌اند و اصلا حاضر نیستند برای یک مساله کوچک اندکی ریسک کنند.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا عیسی کلانتری در پانزدهمین جلسه کمیته راهبردی ستاد احیای دریاچه ارومیه که در کتابخانه مرکزی دانشگاه شریف برگزار شد، تاکید کرد: اگر قرار باشد دولت تصمیم بگیرد و دستگاه‌های اجرایی استانی به شیوه خود اجرا کنند بی‌شک ما یک نظام ناکارآمد خواهیم بود.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه به انتقاد از عملکرد واحدهای مختلف که با مساله احیاسازی دریاچه ارومیه در ارتباط هستند، پرداخت و گفت: مشکل اصلی دریاچه ارومیه این است که زیرمجموعه دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها تصمیمی که دولت اتخاذ می‌کند را قبول ندارند. انتقاد را از خودمان شروع می‌کنم و می‌گویم خود ما هم در سازمان حفاظت محیط‌ زیست آن طور که باید برای دریاچه ارومیه کاری نکردیم.

 جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به تعهدات خود درباره دریاچه ارومیه عمل نکرده است

وی ادامه داد: واحدهای اجرایی دیگری هم که خارج از سازمان حفاظت محیط زیست فعالیت می‌کنند و با موضوع احیای دریاچه ارومیه مرتبط هستند، کار اساسی در این زمینه انجام نداده اند. به عنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی به‌خصوص جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اصلا به تعهدات خود درباره دریاچه ارومیه عمل نکرده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مصوباتی درباره عدم توسعه سطح زیرکشت آبی در حوضه دریاچه ارومیه،اظهارکرد: بعد از تصویب مصوباتی به منظور جلوگیری از توسعه سطح زیرکشت آبی در حوزه، سالانه ۸۰۰۰هکتار سطح زیر کشت آبی در حوضه توسعه پیدا کرده است. این یعنی ۲۴ هزار هکتار افزایش مساحت زیر کشت کشاورزی در منطقه طی سه سال که با احتساب ۱۰ هزار متر مکعب آب مصرفی در هر هکتار، به عبارتی در پایان این سه سال ۲۴۰ میلیون متر مکعب افزایش مصرف آب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه وجود داشته است و وقتی این اطلاعات کنار هم قرار می گیرند به نظر می رسد که دولت توسط برخی سر کار گذاشته شده است.

کلانتری درباره مساله رهاسازی مازاد آب سدها اظهار کرد: مساله رهاسازی مازاد آب سدها در زمان حمید چیت‌چیان – وزیر نیروی دولت یازدهم – تصویب و قرار شد اگر آب سدها در حوزه آبریز از یک میزان بیشتر شد در اختیار دریاچه قرار گیرد و همه آن سهم دریاچه باشد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون سه بار با وزیر نیرو مکاتبه کردم، علی‌رغم اینکه هر ماه هم جلسه داری اما زیر مجموعه وزیر نیرو به ما جواب نمی‌دهند. دلیل آنها هم این است که شاید در تابستان درجه حرارت ارومیه ۵۰ درجه شود و آب بیشتری تبخیر شود بنابراین ما نمی‌توانیم آب سدها را در اختیار دریاچه قرار دهیم.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد: دلایل و توجیهاتی که از سوی وزارت نیرو عنوان می شود فقط برای انجام ندادن کار است و در واقع با این عملکرد ستاد احیاء قطعا موفق نخواهد شد.

 سال ۱۳۹۳ وزارت صنعت در تناقض با مصوبه هیات وزیران یک کارخانه قند را به حوضه دریاچه ارومیه آورد

وی مدعی شد: در سال ۱۳۹۳ تصمیم گرفته شد که سطح زیر کشت چغندر افزایش پیدا نکند اما وزارت صنعت و معدن یک کارخانه قند را از مشهد به حوضه دریاچه ارومیه آورد که این مساله به طور واضح با مصوبه هیات وزیران در تناقض است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: به این شکل نمی توان تصمیم گرفت و آنها را اجرایی کرد در نتیجه موفقیتی هم در کار نخواهد بود. مگر اینکه بخواهید دولت را ناکارآمد نشان دهید. رئیس جمهور اخیرا در سفر تبریز به من گفتند که به شدت با این موضوعات برخورد خواهند کرد.

کلانتری تاکید کرد: اگر واقعا عضو دولت هستید مصوبات دولت را باید اجرایی و به آن عمل کنید. اگر هم نمی‌خواهید عضو دولت باشید استعفا بدهید و بروید.

اگر کسی کاری را قبول ندارد، مجبور نیست در راس آن باشد

وی در پایان اظهار کرد: اگر مصوبات را قبول ندارید وزیرتان بیاید و بگوید این مصوبات را قبول نداریم. اگر کسی کاری را قبول ندارد، مجبور نیست در رأس آن باشد. مدیر کلی که سیاست‌های مجموعه را نمی‌تواند در منطقه اجرا کند مجبور نیست بماند، بهتر است استعفا بدهد و برود.

در این جلسه که با حضور عیسی کلانتری – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و مسعود تجریشی – مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق این ستاد ارومیه – برگزار شد، عباس سروش – معاون آب و آبفای وزارت نیرو ، علی مراد اکبری – معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، حمید ظهرابی  – معاون محیط‌ زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، تقی کهوریان – معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی و کارشناسانی از این وزارتخانههای ذکر شده و دفاتر استانی حضور داشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محیط زیست،در ابتدای نشست علی حاجی‌مرادی – مسئول واحد سیاستگذاری دفترتلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه – با ارائه گزارشی به تشریح وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت و در ادامه این نشست نیز کارشناسان سازمان‌های مختلف به ارائه گزارش از عملکرد سازمان خود پرداختند.