انتقاد بعید نژاد نسبت به ایرادات “غیردقیق” درباره اینستکس
انتقاد بعید نژاد نسبت به ایرادات “غیردقیق” درباره اینستکس

سفیر کشورمان در لندن صفحه توییتر خود به برخی انتقادات و ایرادات “غیردقیق” درباره اینستکس انتقاد کرد. به گزارش قلم پرس، حمید بعیدی‌نژاد نوشت: هنوز اینستکس عملیاتی نشده مخالفین نظام، افراطیون منطقه و نزدیکان ترامپ هم‌صدا به تمسخر و تضعیف آن پرداخته و از سر استیصال بر ناکارآمدی آن تاکید می‌کنند اما واقعیت این است […]

سفیر کشورمان در لندن صفحه توییتر خود به برخی انتقادات و ایرادات “غیردقیق” درباره اینستکس انتقاد کرد.

به گزارش قلم پرس، حمید بعیدی‌نژاد نوشت: هنوز اینستکس عملیاتی نشده مخالفین نظام، افراطیون منطقه و نزدیکان ترامپ هم‌صدا به تمسخر و تضعیف آن پرداخته و از سر استیصال بر ناکارآمدی آن تاکید می‌کنند اما واقعیت این است که اینستکس یک نهاد مالی است و نه نهادی از اجزای کمیسیون اروپا، که همه اعضای اتحادیه اروپا عضو آن بشوند.

وی با اشاره به بیانیه موگرینی درباره ثبت و آغاز به کار این مکانیسم مالی اظهار کرد: سه کشور اتحادیه اروپا که از ابتدا نقش محوری در تفاهم هسته‌ای داشته‌اند سهامدار اصلی و هیأت مؤسس آن هستند ولی این نهاد مورد حمایت کل اتحادیه اروپاست.

فدریکا موگرینی در بیانیه خود بعد از ثبت و اعلام آن از سوی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس گفت: ما به همکاری با کشورهای عضو اتحادیه اروپا ادامه می‌دهیم تا این سازوکار را در کنار تعامل نزدیک با همتایان ایرانی خود هرچه زودتر عملیاتی کنیم. ما از تعهد آنها برای توسعه اینستکس با کشورهای اروپایی مایل به مشارکت حمایت می‌کنیم و این ابزار را در آینده برای اپراتورهایی از کشور ثالث باز می‌کنیم.

سفیر کشورمان در لندن و عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در ادامه نیز خاطرنشان کرد: در مرحله بعد، دیگر کشورهای اروپایی و در مرحله سوم کشورهای غیر اروپایی مانند چین، هند و روسیه می‌توانند عضو این مکانیسم شوند.

بعیدی‌نژاد گفت: اینستکس در چند فاز عملیاتی می‌شود و ابتدا با تهاتر پرداخت کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی کار را شروع می‌کند و در فازهای بعدی به همه تبادلات تجاری تعمیم می‌یابد.

وی ادامه داد: مخالفان مرتباً کلمه «غذا» را برای تداعی ساز و کار نفت در برابر غذای عراق تکرار می‌کنند ولی این دو اصلاً شباهتی به هم ندارند. هم‌چنین سه کشور اروپایی علاوه بر تقسیم میزبانی، مدیریت و ریاست هیأت مدیره بین خود، با حضور سه مقام ارشد سیاسی خود در هیأت مدیره قدرت آن را تضمین کرده‌اند. نماینده انگلیس دبیرکل دائمی وزارت خارجه است. معادل دانستن این نهاد به یک شرکت حسابداری یک مغلطه و فقط از سرِ عصبانیت شدید است.