افتتاح ۷۸۹ پروژه عمرانی، خدماتی و اقتصادی همزمان با هفته دولت در استان
افتتاح ۷۸۹ پروژه عمرانی، خدماتی و اقتصادی همزمان با هفته دولت در استان

استاندار آذربایجان شرقی از افتتاح 789 پروژه عمرانی، خدماتی و اقتصادی با اعتباری بالغ بر 34 هزار میلیارد ریال همزمان با هفته دولت در استان خبر داد.

به گزارش قلم پرس، محمدرضا پورمحمدی اظهار داشت: از مجموع پروژه‌های قابل افتتاح در هفته دولت، ۴۳۴ پروژه در مناطق روستایی و ۳۵۵ پروژه در مناطق شهری اجرا شده است.

وی ادامه داد: ۵۵ پروژه قابل افتتاح استان در هفته دولت جزو پروژه‌های ملی هستند که برای بهره‌برداری از آنها بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

به گفته وی، از مجموع این پروژه‌ها، ۹۳ پروژه توسط شهرداری‌ها، ۳۵۵ پروژه توسط دهیاری‌ها و ۲۹ پروژه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرا شده است.

پورمحمدی همچنین به افتتاح ۱۰۶۸ پروژه در سفر اخیر رئیس جمهور به استان اشاره کرد و گفت: مجموع اعتبار هزینه شده برای این پروژه‌ها که در بخش‌های مختلف انرژی، راه‌سازی، پالایشگاه، بهداشت و درمان، صنعت و تولید، امور زیربنایی و منابع آبی، کشاورزی، ارتباطات و مخابرات و توسعه روستایی بهره‌برداری شد، بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال بود.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به بخشی از اقدامات مهم صورت گرفته در استان اشاره کرد و گفت: از ابتدای مسئولیت بنده در استانداری، سه طرح مهم ذوب مس، نفلین‌سینیت و خودروسازی در دستور کار قرار گرفت که تاکنون اقدامات خوبی در این راستا انجام شده است.

پورمحمدی، معدن را یکی از مزیت های بزرگ استان ذکر کرد و با بیان اینکه مقدمات اجرای طرح ذوب در مجتمع مس سونگون فراهم شده است، افزود: دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز این طرح به استان منتقل شده و به زودی شاهد اجرای این طرح و تحول بزرگ ایجاد شده در توسعه صنایع معدنی و جلوگیری از خام‌فروشی محصولات معدنی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه همواره بر گردش مالی معادن در استان تأکید کرده‌ایم، افزود: در این راستا، پس از سال‌ها و با پیگیری‌های مکرر، ۴ هزار میلیارد تومان از منابع مس سونگون به بانک‌های استان انتقال یافت که قطعاً موجب تحرک اقتصادی در استان خواهد شد.

پورمحمدی همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه اجرای طرح نفلین‌سینیت سراب توسط سرمایه‌گذار خارجی با اعتبار ۶۰۰ میلیون یورو خبر داد و گفت: این طرح پس از سال‌ها رکود مجدداً فعال می‌شود و بهره‌برداری از آن تأثیر بسیار چشمگیری بر رونق اقتصادی و اشتغال در استان خواهد داشت.

گفتنی است برنامه های هفته دولت در استان، صبح امروز با عطرافشانی و غبارروبی مزار شهدا توسط مسئولان استان آغاز و در روزهای آینده با افتتاح پروژه‌های متعدد عمرانی، خدماتی و اقتصادی در شهرستان‌های استان با حضور استاندار، معاونان استانداری و مسئولان استانی ادامه می‌یابد.