اسد: اصلاح قانون اساسی تنها به خواست سوری‌ها بستگی دارد/ گفت‌وگو با آمریکا وقت‌کشی است
اسد: اصلاح قانون اساسی تنها به خواست سوری‌ها بستگی دارد/ گفت‌وگو با آمریکا وقت‌کشی است

رئیس جمهور سوریه اعلام کرد که اصلاح قانون اساسی سوریه تنها به خواست و اراده مردم این کشور بستگی دارد و برگزاری همه پرسی در این زمینه نیز ضرورت دارد. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، بشار اسد در گفتگو با تلویزیون روسی «ان تی وی» اعلام کرد که جنگ سوریه جنگ […]

رئیس جمهور سوریه اعلام کرد که اصلاح قانون اساسی سوریه تنها به خواست و اراده مردم این کشور بستگی دارد و برگزاری همه پرسی در این زمینه نیز ضرورت دارد.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، بشار اسد در گفتگو با تلویزیون روسی «ان تی وی» اعلام کرد که جنگ سوریه جنگ داخلی نیست، بلکه جنگ بین المللی است.

رئیس جمهور سوریه در ادامه بر محور تمامی تسلیحات شیمیایی سوریه در سال ۲۰۱۳ تاکید کرد و گفت: این افسانه‌ها از جانب غرب «هنگامی بیان می‌شود که نیروهای آن‌ها یعنی تروریست‌ها، در برخی از نقاط سوریه شکست می‌خورند.»

به گزارش سانا، بشار اسد افزود: «این داستان سرایی درباره تسلیحات شیمیایی، بهانه‌ای برای دخالت مستقیم نظامی و حملات علیه ارتش سوریه بوده است.»

او گفت: تروریست‌های داعش و جبهه النصره بار دیگر ایده ایجاد خلافت خود خوانده را تکرار خواهند کرد و از غرب کمک خواهند گرفت. رئیس جمهور سوریه افزود: «این تهدیدی مذهبی است که حمایت سیاسی به همراه خواهد داشت. آن‌ها بازخواهند گشت؛ زیرا نیروهای غرب همواره از آن‌ها تحت نام‌های مختلف استفاده خواهد کرد.»

اسد با بیان اینکه روسیه تهدید تروریسم را به خوبی متوجه شده است، خاطرنشان کرد: ارتش روسیه با حمایت از مردم سوریه در برابر تروریست‌ها، در حقیقت از شهروندان خود در روسیه حمایت می‌کند.

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد که حضور سیاسی و نظامی امروز روسیه در سوریه، عنصری مهم در بازگشت تعادل سیاسی-جغرافیایی است که در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از دست رفته است.

رئیس جمهور سوریه تصریح کرد: به غرب اجازه داده نخواهد شد در بازسازی سوریه شرکت کند، زیرا آن‌ها رفتاری غارتگرانه دارند.

بشار اسد در واکنش به اظهارات برخی مسئولان غربی درباره اینکه تا هنگامی که وی رئیس جمهور سوریه باشد، هیچ مبلغی برای بازسازی سوریه پرداخت نخواهند کرد، گفت: «صادقانه بگویم، این بهترین سخنی است که غرب در کل دوران جنگ سوریه بیان کرده است.»

او در ادامه افزود: «به این شکل بهتر است؛ زیرا آن‌ها در بازسازی سوریه شرکت نخواهند کرد و ما نیز به آن‌ها چنین اجازه‌ای نخواهیم داد. آیا آن‌ها با پول به سراغ ما خواهند آمد؟ چه آن‌ها پیشنهاد اعطای وام، اهدای پول، کمک مالی و هر مسئله دیگری را مطرح کنند، ما به کمک غرب نیاز نخواهیم داشت. غرب از صداقت به دور است. آن‌ها نفع نمی‌رسانند، آن‌ها به دنبال منافع خود هستند.»

او گفت:با وجود جنگ و متحمل شدن خسارهای سنگین، قدرت بازسازی خود را داری و حتی اگر پولی نداشته باشیم، می‌توانیم از دوستانمان و سوری‌هایی که در داخل و یا خارج از کشور زندگی می‌کنند و یا اموال دولتی، وام بگیریم. ما نگران این نیستیم. شاید بازسازی سوریه مدتی طول بکشد، اما مسئله‌ای برای نگرانی نیست.»

اسد خاطر نشان کرد: بحث، مذاکره یا گفت وگو با دشمن یا هر فرد دیگری شاید مثمر ثمر خواهد بود، اما در شرایطی که از زمان اولین مذاکره با آمریکا در سال ۱۹۷۴ ما در هیچ موضوعی با آنها به چیزی دست نیافته ایم، صحبت با آمریکایی ها اتلاف وقت است.

رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد: مشکل با روسای جمهوری آمریکا این است که آنها تحت تاثیر گروه های لابی، رسانه های اصلی، شرکت های بزرگ، موسسات مالی، شرکت های نفت و اسلحه سازی و غیره هستند.

اسد افزود: پس صحبت کردن با آمریکایی‌ها و مناقشه بی‌فایده با آنها وقت تلف کردن است و مذاکره با آمریکایی‌ها صرف اینکه آمریکایی هستند، برای ما رضایت بخش نیست. ما آماده گفت‌وگو با طرفی هستیم که مذاکراه با آن فایده داشته باشد و فکر نمیکنم سیاست آمریکا در آینده مورد نظر هم تغییری کند.

اسد تصریح کرد: آنها نمی توانند چیزی را بگویند که ما دوست داریم بشنویم بلکه آنها عکس آنچه ما تمایل داریم، انجام خواهند داد. این وضعیت کنونی است که بدتر هم می شود و ترامپ نمونه بارز آن است.

رئیس جمهوری سوریه خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها به طور مداوم دروغ می‌گویند. هنگامی که هیچگونه احترام به قوانین بین‌المللی وجود نداشته باشد، زمانی که هیچ نهاد موثری در سازمان ملل وجود نداشته باشد، شما نمی‌توانید در مورد جلوگیری و منع تحرکات صحبت کنید، جهان طبق قوانین جنگل زندگی می‌کند.

اسد در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌اش برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۱ گفت: نامزدی یا عدم نامزدی‌ام به دو عامل بستگی خواهد داشت، اول به تمایل من بستگی دارد و عامل دوم هم به اراده ملت سوریه بستگی دارد، اگرچه هنوز سه سال دیگر فرصت باقی است.

وی افزود: سال ۲۰۲۱ آیا ملت سوریه برای انتخاب مجدد من آمادگی خواهند داشت، اگر اینگونه نباشد، منصب ریاست جمهوری چه سودی برایم خواهد داشت؟ در آن زمان من موفق نخواهم شد و قادر به ارائه چیزی به کشور نخواهم بود، به همین سبب پاسخ «خیر» است، اما اگر مردم آماده (انتخاب) باشند، در آن صورت فکر خواهم کرد، در هر حال هنوز زود است درباره این مسئله فکر کنیم.

دکتر بشار اسد با بیان این که اصلاح قانون اساسی سوریه تنها به خواست و اراده مردم این کشور بستگی دارد، خاطر نشان ساخت که برگزاری همه پرسی ملی در این زمینه نیز ضرورت دارد.

رئیس جمهور سوریه در رابطه با شمال این کشور نیز تصریح کرد: برای پایان اشغال بخش شمالی کشور دو گزینه را پیش رو داریم، گزینه اصلی آشتی و صلح است که به لطف آن بسیاری از مناطق کشور شاهد بازگشت زندگی عادی بودند؛ جایی که هم اکنون نهادهای دولتی به صورت طبیعی مشغول فعالیت هستند.

بشار اسد در این باره گفت: گزینه دوم نیز این است که اگر تسلیم نشدند و به آشتی روی نیاوردند، به تروریست ها حمله می کنیم و تا زمان تسلط دوباره دولت با استفاده از زور، به جنگ با آنها ادامه خواهیم داد، البته این برای ما بهترین گزینه نیست اما به هر حال تنها راه تسلط دوباره دولت بر کشور به شمار می آید.