استاندار آذربایجان شرقی: امیدوارم سال ۱۴۰۲ سالی توام با توفیقات چشمگیر و تحولات اساسی در استان باشد
استاندار آذربایجان شرقی: امیدوارم سال ۱۴۰۲ سالی توام با توفیقات چشمگیر و تحولات اساسی در استان باشد

استاندار آذربایجان شرقی در پیامی به مردم استان، ضمن تشریح برخی از دستاوردهای استان در سال 1401 و بیان اولویت‌های سال جدید، ابراز امیدواری کرد سال 1402 سالی توام با توفیقات چشمگیر و تحولات اساسی در استان باشد.

به گزارش قلم پرس، عابدین خرّم در این پیام که به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۲ هجری شمسی صادر شد، با تبریک فرا رسیدن عید نوروز به مردم استان، گفت: تقارن این عید باستانی با بهار قرآن را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم به برکت ماه مبارک رمضان، برکات الهی بر مردم ایران نازل شده و سالی پر از موفقیت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سال ۱۴۰۱ سالی پرفرازونشیب بود، افزود: در این سال، بدخواهان و دشمنان، یک جنگ ترکیبی را برای مردم و کشور تدارک دیده بودند، اما مردم با حضور خود در صحنه، این توطئه‌ها را تبدیل به فرصت کردند و با هدایت‌های رهبری، دشمنان ناکام ماندند.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: خدمتگزاران مردم در دولت سیزدهم در سالی که گذشت توانستند با برنامه‌ریزی و حرکت بر مبنای نقشه راهی که تعریف شده بود به موفقیت‌های بزرگی در حوزه‌های مختلف دست یابند.

وی با اشاره به دستاوردهای استان در حوزه صنعت و معدن در سال ۱۴۰۱، گفت: ایجاد ۲۱۰ واحد جدید برای تکمیل زنجیره صنعت، صدور ۲ هزار مجوز تاسیس و ۱۹۰ مجوز توسعه واحدهای تولیدی، صدور ۵۱ مجوز اکتشاف در حوزه معدن و فعال کردن ۴۵ واحد معدنی از جمله این دستاوردها بود.

خرّم با اشاره به سفر استانی رئیس جمهور به استان آذربایجان شرقی در خرداد ۱۴۰۱، گفت: در این سفر بیش از ۱۶۷ مصوبه در بخش‌های مختلف به تایید هیئت دولت رسید که زمینه‌ساز تحولات بزرگی در حوزه اشتغال استان خواهد شد.

وی افزود: استان آذربایجان شرقی در سال ۱۴۰۱ با ایجاد ۵۸ هزار شغل پایدار توسط بخش‌های خصوصی و تعاونی و بخشی از دستگاه‌های اجرایی، یکی از استان‌های پیشرو در این زمینه بود.

استاندار آذربایجان شرقی به اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: امسال رکورد بسیار خوبی در تولید محصولات کشاورزی در استان ثبت شد و میزان تولید این محصولات به ۵٫۵ میلیون تن رسید که با یک میلیون تن افزایش همراه بود.

وی، تکمیل زنجیره تولید بخش کشاورزی با آغاز مگاپروژه‌های مختلف را از دیگر دستاوردهای این بخش اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۱۲ طرح بزرگ سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های کشاورزی، صنعت و گردشگری در استان در حال اجراست.

خرّم همچنین گفت: در سال ۱۴۰۱ بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ پروژه در حوزه‌های مختلف استان به افتتاح رسید.

وی به اولویت‌های استان در سال ۱۴۰۲ نیز اشاره کرد و گفت: اتمام ۸ سد نیمه‌تمام و اجرای پروژه‌های پایاب آنها، احیای واحدهای تولیدی و رفع موانع تولید، تکمیل زنجیره اشتغال، افزایش بهره‌وری، توسعه کسب‌وکارهای کوچک، جذب سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه بخش مسکن اولویت‌های استان در سال جدید خواهد بود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تاکید دولت بر توسعه دیپلماسی مرزی و ارتباط با کشورهای همسایه، گفت: در سال ۱۴۰۱ در بیش از ۲۷ جلسه کاری با مقامات و نمایندگان کشورهای مختلف و نمایندگان کشورمان در کشورهای منطقه، زمینه‌های توسعه روابط را بررسی کردیم و در سایه تلاش‌های انجام‌یافته، صادرات غیرنفتی استان در این سال به ۱٫۵ میلیارد دلار رسید.

وی ادامه داد: در حوزه دانش‌بنیان نیز ۴۵۷ شرکت دانش‌بنیان با همکاری دانشگاه‌ها، پارک علم و فناوری و بخش صنعت، وارد چرخه مدیریت علمی استان شده‌اند و در حال حاضر ۱۵ خانه خلاق و ۲۰ مرکز رشد و همچنین کارخانه نوآوری برای توسعه اکوسیستم فناوری در استان فعال هستند.

وی همچنین تامین ۳۰۰ دستگاه اتوبوس و یک‌هزار دستگاه تاکسی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، اتمام خط یک متروی تبریز و تمام ایستگاه‌های آن، تصویب فاینانس خط ۲ و آغاز مطالعات خط ۳ مترو را از دیگر دستاوردهای استان در سال ۱۴۰۱ اعلام کرد.

خرّم همچنین با بیان اینکه تمام پروژه های سفر استانی اول قبل از سفر دوم رئیس جمهور به استان به اتمام خواهد رسید، گفت: در سال ۱۴۰۱ شاهد بهره‌برداری از انتقال آب به دریاچه ارومیه و اتمام راه‌آهن میانه- تبریز بودیم که به زودی افتتاح رسمی خواهد شد.

استاندار آذربایجان شرقی در پایان اظهار داشت: امیدوارم با دعای خیر مردم و خانواده‌های شهدا و پیروی از راه نورانی شهدا و ایثارگران، آینده‌ای به مراتب بهتر با توفیقات چشمگیر و تحولات اساسی را در استان شاهد باشیم.