رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم بزرگداشت ۷۴۵ مین سالروز درگذشت مولانا جلال الدین رومی بلخی (شب عروس) در قونیه اظهار داشت: حضرت مولانا با آنکه ۷۴۵ سال پیش در ۶۶ سالکی درگذشت٬ ولی مشعلی جاودان برای پیروان و عاشقان حقیقت بر جای گذاشت.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، مشروح سخنان اردوغان در این مراسم به شرح زیر است:

– مثنوی بزرگترین هدیه مولانا به بشریت است.

– حضرت مولانا آنچنان استاد سخن است که توانسته دوره‌ها، عصرها، حقیقت عالی که فراتر از تفاوتهای اجتماعی است را با زبانی عمیق و زیبا بیان کند.

– صدها سال است که یقینا راه هر فرد جویای هدف آفرینش، به نحوی به سخنان حضرت مولانا می افتد.

– حضرت مولانا در دوره ای زندگی کرد که ابرهای بدبینی افقها را پوشانده و تهاجم مغولها بشریت را تهدید می کرد. متاسفانه امروز نیز مانند ۷٫۵ قرن گذشته بشریت اسیر درگیری‌ها، وحشت و حوص و طمع سیری ناپذیر شده است.

–  ما به عنوان مردم جهان اسلام در این دوره دشوار به تفکر حضرت مولانا که انسان و اخلاق را به مرکزیت گرفته بود، بیش از گذشته نیاز داریم.

– در حالی که مسلمانان درگیر بردارکشی‌اند منفعت پرستان تلاش می کنند جیب های خود را پر کنند.

– در سوریه در کشوری که یک میلیون نفر در آن به قتل رسیدند، برخی همچنان برای حمایت از فردی که بر سر قدرت در این کشور است، تلاش می کنند.

– گروه‌های پروژه‌ای از جمله داعش، پ.ک.ک، فتو، بوکوحرام و الشباب بر شهرهای اسلامی که قرنها عاشقان علم در آنها اقامت گزیده بودند مسلط هستند. دزدان این دوران مدرن که غیر از کشتار، قتل و نابود کردن مقدسات دیگری ندارند با تمام پستی‌های خود به رگهای حیاتی مان حمله می کنند.

– عالمان و عارفان را که صدها سال است منطقه آناتولی را مزین کرده اند با احترام یاد کرده و می گویم که خداوند از همگی آنان راضی باشد. برای حضرت مولانا از خداوند رحمت و مغفرت مسئلت می کنم.

 

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :