اراضی دیم آذربایجان شرقی زیر چتر طرح جهش تولید
اراضی دیم آذربایجان شرقی زیر چتر طرح جهش تولید

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: مأموریت اصلی سازمان جهادکشاورزی استان تأمین امنیت غذایی است . به گزارش قلم پرس،از تبریز، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در حوزه کشاورزی استان آذربایجان شرقی مأموریت اصلی سازمان جهادکشاورزی استان تأمین امنیت غذایی است، امنیت غذایی به معنای  تامین بودن […]رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: مأموریت اصلی سازمان جهادکشاورزی استان تأمین امنیت غذایی است .

به گزارش قلم پرس،از تبریز، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در حوزه کشاورزی استان آذربایجان شرقی مأموریت اصلی سازمان جهادکشاورزی استان تأمین امنیت غذایی است، امنیت غذایی به معنای  تامین بودن غذای کافی و سالم مورد نیاز جمعیت انسانی می باشد طبیعتاً در زیربخشهای مختلف، برنامه هایی برای افزایش میزان تولیدات هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی برای سال ۱۴۰۱ تدوین و طراحی شده است و در خدمت واحدهای مختلف اجرایی قرار گرفته است.

اکبر فتحی اظهار داشت: آنچه که بصورت شاخص و براساس برنامه های ابلاغی مقام عالی وزارت در استان تدوین شده است بیشتر در راستای فرصتهای مغفولی بوده که در گذشته به آنها پرداخته نشده است که موضوع جهش تولید در دیمزارها و استفاده از ظرفیت دیم‌زارها از آن جمله است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی در تولید بیشترین اتکا را بر دیم‌زارها دارد، ادامه داد: بنابراین جهش تولید در دیم‌زارها که در تفاهم و مشارکت با ستاد اجرائی فرمان امام انجام می‌گردد، اولویت دوچندانی برای استان دارد که در سال ۱۴۰۱ با جدیت تمام پیگیری خواهد شد و تلاش خواهد شد کلیه اراضی دیم استان تحت پوشش این طرح قرار گیرد.

وی رفع تداخل پلاکات ثبتی و صدور سند کشاورزی که یکی از برنامه های اصلی مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد را از اولویتهای کاری سازمان در سال جاری دانست و گفت: تلاش می‌شود پلاک‌های باقی مانده در حیطه رفع تداخل نهایی گردد. عملی شدن این امر در گرو تهیه و آماده شدن نقشه‌های کاداستر اراضی است در تفاهم با ثبت اسناد کشور و سازمان امور اراضی کشور پیش بینی شده است که اراضی و پلاکات باقی مانده هم در خصوص رفع تداخل و تعیین تکلیف اراضی کشاورزی و ملی و هم در خصوص صدور سند نهایی شود که خوشبختانه در حوزه صدور سند برای اراضی ملی حدود ۹۸ درصد اراضی ملی استان موفق به اخذ سند شده و در سال ۱۴۰۱ نیز این برنامه با جدیت پیش برده خواهد شد.

فتحی، کشاورزی قراردادی را از دیگر اولویتهای کاری سازمان در سال جدید خواند و اظهار داشت: این طرح که از سال پیش از طریق سازمان تعاون روستایی در امر زراعت شروع شد امسال نیز در مورد تمام محصولات کشاورزی برای تنظیم بازار مطلوب و ممانعت از عدم فروش محصولات کشاورزان اجرا شده و از طریق یافتن شرکت‌ها و اشخاص حقیقی پشتیبان تلاش خواهد شد کشاورزی قراردادی هم در حوزه زراعت و هم در حوزه باغبانی و دام پیشبرده شود.

وی با اشاره به تفاهم وزیر جهادکشاورزی و وزیرکشور در ارتباط با جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی بیان نمود: این موضوع که اولویت کاری سازمان در سال ۱۴۰۱ با استفاده از ظرفیت فرمانداران، بخشداران و دهیاران و اعضای محترم شورای اسلامی نهایی خواهد شد و از ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی ممانعت به عمل خواهد آمد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با بحث گلخانه ها گفت: احداث گلخانه‌ها ظرفیت مناسبی است که توسعه آن خوشبختانه در استان روند خوبی را طی می‌نماید و در سال جدید نیز طبیعتاً این روند ادامه پیدا خواهد کرد و جهشی در سرمایه گذاری لازم در امر گلخانه ها و ایجاد شهرکهای کشاورزی و گلخانه‌ای صورت خواهد گرفت.

فتحی مکانیزه کردن کشاورزی را دیگر اولویت کاری سازمان دانست و عنوان کرد: برای کاهش میزان ریزش کمباین ها و افزایش بهره وری ضروری است نوسازی ناوگان ماشین آلات کشاورزی را در دستور کار قرار دهیم و خوشبختانه در سنوات گذشته هم در این حوزه موفقیت‌های خوبی حاصل شده است.

وی افزود: ایجاد زیرساخت‌های کشاورزی مخصوصاً سیستم‌های نوین آبیاری از دیگر اولویت‌های کاری سازمان در سال جدید است و با توجه به اینکه استان ما جزو استان‌های خشک محسوب شده و در زمینه آب با چالش مواجه می‌باشد، طبیعتاً هم شبکه‌های آبیاری و هم سیستم‌های نوین آبیاری جزو اولویت‌های کاری ما خواهد بود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ارتباط با نظام بهره‌برداری از اراضی که تحت عنوان استفاده از ظرفیت اعتبارات رودخانه‌های غرب و شمال غرب کشور و آب‌های مرزی می‌باشد گفت: نظام بهره برداری اراضی در دستور کار سال جدید است و ان شالله در امسال نهایی خواهد شد و با انجام این موارد و موارد دیگری که برنامه های آن تحت عنوان افزایش میزان تولیدات کشاورزی به واحدهای مختلف ابلاغ شده است، تلاش خواهیم نمود در راستای ایجاد امنیت غذایی به سوی ایجاد کشاورزی صنعتی و افزایش بهره وری و افزایش میزان تولیدات در واحد سطح حرکت نماییم.

انتهای پیام/