احتمال شیوع آنفولوآنزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی/ مرغداران توصیه های بهداشتی را رعایت کنند
احتمال شیوع آنفولوآنزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی/ مرغداران توصیه های بهداشتی را رعایت کنند

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با بیان اینکه این استان عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است، گفت: از یک هزار پرنده در استان نمونه برداری شد که نتیجه همه آزمایش ها منفی است. به گزارش قلم پرس، امیرحسین بهداد  اظهار داشت: برای پیشگیری و کنترل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان از یک هزار و […]

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با بیان اینکه این استان عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است، گفت: از یک هزار پرنده در استان نمونه برداری شد که نتیجه همه آزمایش ها منفی است.

به گزارش قلم پرس، امیرحسین بهداد  اظهار داشت: برای پیشگیری و کنترل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان از یک هزار و هفت پرنده در روستاها، باغ پرندگان و بازارچه های فروش طیور آذربایجان شرقی نمونه برداری شد.
وی با تاکید بر لزوم پیشگیری از آنفولوآنزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی و با بیان اینکه نباید نتایج این آزمایشات دست اندرکاران را فریب دهد و موجب سهل انگاری شود، بیان کرد: اداره کل استان همچنان کار رصد و پایش پرندگان را در خصوص آنفلوآنزا انجام می دهد و رعایت توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیماری آنفولوآنزای فوق حاد پرندگان ضروری است.
مدیرکل دامپزشکی استان ادامه داد: اگر مرغداران توصیه های بهداشتی را رعایت کنند این بیماری در آذربایجان شرقی شیوع پیدا نخواهد کرد.
وی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی این موضوع برای سلامت جامعه، اضافه کرد: در استان اصفهان این بیماری شیوع پیدا کرده و احتمال اینکه در سایر استان ها به ویژه آذربایجان شرقی نیز شیوع پیدا کند، وجود دارد؛ بر این اساس صاحبان مرغداری ها نباید سهل انگاری کنند.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی خطاب به مرغدارانی که در واحدهایشان بدون مجوز جوجه ریزی شده است، گفت: باید این جوجه ها بیمه شوند تا اگر دچار بیماری شدند خسارت آنها را بیمه تامین کند.
وی افزود: خودروهایی که به مرغداری ها رفت و آمد می کنند، باید همواره ضدعفونی شوند و تا حد امکان نباید از شانه تخم مرغ هایی که مستعمل هستند، استفاده شود.
اواخر آذر ماه سال گذشته به علت شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی تعداد ۷۷۷ هزار قطعه مرغ معدوم شد و ۳۱ واحد مرغداری شهرستان بناب در آذربایجان شرقی دچار آسیب شدند.

منبع: ایرنا