ابتلای موارد معدود به کرونا در بین آتش‌نشانان و بهبودی همه مبتلایان/حضور ۱۵۰ هزار مامور پلیس در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی
ابتلای موارد معدود به کرونا در بین آتش‌نشانان و بهبودی همه مبتلایان/حضور ۱۵۰ هزار مامور پلیس در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

با گذشت ۵۳ روز از شیوع کرونا در کشور براساس اعلام وزارت بهداشت ۷۰۰۲۹ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۴۳۵۷ نفر فوت شده و ۴۱۹۴۷ نفر بهبود یافته‌اند

به گزارش قلم پرس،با گذشت ۵۳ روز از شیوع کرونا در کشور براساس اعلام وزارت بهداشت ۷۰۰۲۹ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۴۳۵۷ نفر فوت شده و ۴۱۹۴۷ نفر بهبود یافته‌اند.از روز گذشته طرح فاصله‌گذاری هوشمند با فعالیت مشاغل کم‌ریسک در همه استان‌های کشور غیر از تهران شروع شده است. در تهران نیز همچنان یک سوم کارمندان در ادارات حضور دارند و فعالیت مجدد سایر مشاغل از ۳۱ فروردین ماه آغاز می‌شود. معاون کل وزیر بهداشت اعلام کرده است در راستای اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند و فعالیت مجدد اصناف یکی از مهمترین دغدغه‌ها ناوگان حمل و نقل عمومی است و این ناوگان تاثیر ۲۶.۵ درصدی در ابتلای شهروندان به کرونا دارد.
از همین رو عصر دیروز وزیر بهداشت اعلام کرد در راستای کاهش استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی طرح ترافیک در کلانشهرها تا اطلاع ثانوی اجرا نمی‌شود.

 

             حضور ۱۵۰ هزار مامور پلیس در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی/مراجعه ۳۲ هزار بیمار کرونایی به بیمارستان‌های ناجا

 سردار حسین اشتری با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور، گفت: پس از کادر پزشکی، پرسنل نیروی انتظامی در معرض این بیماری قرار دارند به گونه‌ای که تعدادی از همکاران ما در این راه به رحمت خدا رفتند.

به گفته فرمانده ناجا، در همان روزهای اول ورود این بیماری به کشور، نیروی انتظامی پا به میدان گذاشت به گونه‌ای که در کنار نیروهای مسلح، ارتش و سپاه تمام توان خود را تحت عنوان قرارگاه امام رضا(ع) به کار گرفته است.

وی با بیان اینکه در روزهای اول انتشار ویروس کرونا، ۹ بیمارستان و ۵۰ مرکز بهداری در ناجا، بیماران کرونایی را پذیرش کرد، ادامه داد: از روز اول انتشار کرونا تا به امروز ۳۲ هزار و ۵۰۰ نفر به بیمارستان‌های ما مراجعه کردند و ۲ هزار و ۸۰۰ نفر بستری شدند که ۵۰۰ نفر از افراد پذیرش شده، ایام بیشتری را در بیمارستان بستری بودند که از این تعداد تا به امروز ۱۶۰ نفر بستری هستند و مابقی ترخیص شدند و تعداد‌ کمی نیز جان باختند.

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور در ادامه اظهار کرد: اولین نهادی بودیم که از تجهیزاتمان برای ضدعفونی کردن معابر استفاده کردیم و بیش از ۷۰۰ نقطه در شهرهای مختلف توسط یگان ویژه ضدعفونی شده است.

سردار اشتری به رصد ۳۰ هزار انبار و داروخانه توسط پلیس اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۳ هزار انبار و داروخانه به دلیل احتکار پلمب شدند که با هماهنگی وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های کشور مقادیر زیادی از اقلام مکشوفه در بازار تقسیم شد.

فرمانده ناجا با اشاره به برخورد پلیس فتا با شایعه سازان و تشویشگران اذهان عمومی در فضای مجازی، تصریح کرد: طی این مدت، پلیس فتا با ۱۳۶۵ مورد برخورد کرده که از این تعداد ۳۶۵ نفر دستگیر شدند، مابقی نیز احضار شدند و به یکسری از متخلفان نیز اخطار تلفنی داده شد؛ این اقدام پلیس فتا ۹۰ درصد تأثیر مثبت در پاکسازی فضای مجازی از شایعات کرونایی داشته است.

وی به عملیاتی کردن طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی ناجا اشاره و تصریح کرد: در روز اجرای این طرح، در تمام ورودی و خروجی طرح حضور پیدا کردیم و دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا را انجام دادیم که در نهایت مسئولان و مردم از اقدامات ناجا تقدیر کردند.

عالی‌ترین مقام انتظامی کشور با بیان اینکه یکی از  نگرانی‌های مسئولان روز ۱۳ فروردین بود، اظهار کرد: هر سال مردم را تشویق به آمدن و نکوداشت روز طبیعت در کشور می‌کردیم و از تامین امنیت آن‌ها در این روز سخن می‌گفتیم اما امسال از هموطنان خواستیم در این روز از خانه‌هایشان خارج نشوند که خوشبختانه مردم همکاری بسیار خوبی با پلیس داشتند البته از صبح روز قبل ۱۳ فروردین در اماکن پر تجمع حضور داشتیم و خود بنده نیز بازدیدهای زمینی و هوایی را از اماکن پرتردد داشتم.

سردار اشتری با بیان اینکه از آغاز انتشار ویروس کرونا بیش از ۱۵۰ هزار نفر از پرسنل ناجا درگیر ماموریت‌های در سراسر کشور بودند، تصریح کرد: از تمام این عزیزان تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا صنوفی که تخلف کردند ابتدا از طریق اصناف تذکر گرفتند و سپس پلمب شدند که درصد پلمب‌های واحدها نسبت به تعداد واحدها کمتر بود.

عالی ترین مقام‌انتظامی کشور گفت: تا روز ۱۵ فروردین پیک خوبی از نظر عدم حضور تردد در شهرهای کشور داشتیم و بعد از آن شاهد افزایش تردد ۲۰ تا ۳۰ درصدی در شهرها شدیم.

فرمانده ناجا درباره جمع آوری معتادان متجاهر در سطح شهرها گفت: با شیوع کرونا اعلام شد طبق قانون مهلت نگهداری معتادان متجاهر در مراکز بازپروری به اتمام رسید و محل‌های نگهداری معتادان تخلیه شدند؛ از طرفی طبق قانون مراکز مربوطه این افراد را ۳ ماه نگهداری می‌کند و بنا به ضرورت ۳ ماه دیگر نیز این نگهداری تمدید می‌شود.

سردار اشتری اضافه کرد: بنا داریم با هماهنگی‌های صورت گرفته مدت نگهداری معتادان متجاهر در مراکز ترک اعتیاد را بین یک تا دو سال افزایش دهیم و این آمادگی را نیز داریم تا معتادان متجاهر رها شده در سطح خیابان‌ها را ظرف ۲۴ ساعت جمع آوری کنیم.

فرمانده ناجا تاکید کرد: سلامت پرسنل ناجا برای ما مهم است، در دوره شیوع ویروس کرونا اقلام اولیه از قبیل ماسک و موادضدعفونی کننده در اختیارشان قرار گرفت و به پرسنل و مامورانمان تاکید کردیم از این اقلام استفاده کنند.