به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، انتخابات که از ساعت ۷ صبح همزمان با سراسر کشور در تبریز نیز آغاز شد اما انتخابات در این شهر با مشکلاتی مواجه شد و به دلیل طولانی بودن مشکلات در اکثر شعبات مردمی( تا ساعت  ۱۱ صبح)  بیشتر مردمی که ساعات اولیه به شعب اخذ رای مراجعه کرده […]

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، انتخابات که از ساعت ۷ صبح همزمان با سراسر کشور در تبریز نیز آغاز شد اما انتخابات در این شهر با مشکلاتی مواجه شد و به دلیل طولانی بودن مشکلات در اکثر شعبات مردمی( تا ساعت  ۱۱ صبح)  بیشتر مردمی که ساعات اولیه به شعب اخذ رای مراجعه کرده بودند شعب های رای را ترک کردند.

 همچنین صندوق‌های الکترونیکی انتخابات شورای شهر نیز در تبریز قادر به کار نبودند و در بیشتر مناطق در دو ساعت اولیه تنها برگ انتخابات ریاست جمهوری به مردم داده می‌شد.

فرماندار شهرستان تبریز نیز در این رابطه با عذرخواهی از مردم گفت: به دلیل تاخیر در ارسال کارت‌های احراز هویت روند برگزاری انتخابات با تاخیر انجام می‌گیرد.

وی، اظهار امیدواری کرده بود که این مشکل تا یک ساعت آینده به کلی حل شود اما با وجود گذشت ۶ ساعت از انتخابات شوراها در شهر تبریز در برخی نقاط مشکل صندوق‌های الکترونیکی حل نشده و  رای گیری را به صورت دستی انجام می‌‌شود.

** صندوق‌های الکترونیکی شورای شهر با مشکل مواجه هستند

به دنبال این امر نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی بعد از اینکه رای خو.د را به صندوق انداخت، گفت: مردم بار دیگر با حضور خود در پای صندوق‌های رای نشان دادند پشتیبان نظام اسلامی هستند و مسوولان باید قدردان این مردم باشند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم اظهار کرد: من لازم می‌دانم مراتب گله‌مندی خود و مردم را از دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات اعلام کنم، چرا که مردم را دچار مشکل کرده‌اند و اکثر صندوق‌های الکترونیکی شورای شهر با مشکل مواجه شده با آقای استاندار صحبت کردم و به وزیر کشور نیز پیام فرستادم.

**اذعان به مشکلات در شعب های رای

بهروز مهدوی، فرماندار تبریز بعد از این اظهار و اعتراض های مردمی با اشاره به اینکه مشکلاتی در برخی شعب اخذ رای در سطح شهر رخ داده است، یادآور شد: برای حل این مشکل امکان رای دادن به صورت دستی فراهم شده و مردم هیچ دغدغه‌ای در این خصوص نداشته باشند؛ چراکه هم آراء دستی و هم آراء الکترونیکی در پایان انتخابات محاسبه خواهد شد.

وی بیان داشت: به دلیل تاخیر در ارسال کارت‌های الکترونیکی از تهران به تبریز و طولانی بودن پیکر بندی، مشکلاتی در رای‌گیری الکترونیکی در برخی شعب تبریز رخ داد؛ اما تحت هیچ شرایطی انتخابات متوقف نخواهد شد و تا رفع مشکل از تعرفه‌های دستی برای رای گیری استفاده می‌شود.

مهدوی با بیان اینکه  پیش‌بینی‌های لازم برای هر شرایطی انجام شده است، ادامه داد: این موضوع پیش‌بینی شده بود که در صورت مواجهه با مشکلاتی در روند اخذ رای به صورت الکترونیکی، تمام شعبات اخذ به صورت دستی به رای‌گیری ادامه دهند.

***آیا مسئولان اجرایی عمدا به دنبال کاهش مشارکت مردم بودند

آل هاشم امام جمعه تبریز امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته تبریز گفت: مشکلات اخذ رای الکترونیکی کشوری بود؛ در هر صورت مردم از ساعت ۷ در پای صندوق های رای حضور پیدا کرده بودند نمی دانم دستگاه مشکل داشت یا خدایی نکرده دست هایی وجود داشت که عمدا این کار را کرده بود که مشارکت مردم کم باشد.

وی افزود: ضمن خسته نباشید و خداقوت به دست اندرکاران برگزاری انتخابات متاسفانه این اختلال در ساعات اولیه باعث ناراحتی مردم شده است.

آل هاشم ادامه داد: سه ساعت بعد از شروع انتخابات، اعلام کردند که امکان رای دستی وجود دارد. نمی دانم این مردم عزیز را چه حساب کرده اند؟ 

وی تصریح کرد: باید دستگاه نظارت بررسی کند تا اگر عمدی در کار بود، برخورد شود.

انتهای پیام/