آموزش شهروندی در شهرداری تبریز اقدامی پیشگیرانه در برابر حوادث غیرمترقبه است
آموزش شهروندی در شهرداری تبریز اقدامی پیشگیرانه در برابر حوادث غیرمترقبه است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی گفت: اقدامات پیشگیرانه نهادهای خدمات‌رسان تبریز همچون مجموعه شهرداری، هلال احمر و اورژانس در ارائه آموزش‌های شهروندی عملکرد مطلوبی است اما این عملکردها باید در قالب طرح ملی انجام گیرد.

به گزارش قلم پرس، محمدباقر هنربر پیش از ظهر امروز در جلسه مشترک ستادهای پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان و شهرستان تبریز و مانور تمرینی در پارک عباس‌میرزا اظهار کرد: در حوزه پیشیگری از بحران ۵۶ مخاطره در سطح کشور پیش‌بینی شده و این رقم در استان آذربایجان‌شرقی ۱۵ است.

وی افزود: زلزله به عنوان مخاطره اصلی استان آذربایجان‌شرقی هر چند غیرقابل پیش‌بینی است، ولی با مقاوم‌سازی بناها و ارتقای تاب‌آوری شهری و موضوع فرهنگ‌سازی در این حوزه می‌توان خسارت‌های جانی و مالی آن را کاهش داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: اولویت مدیریت بحران حفظ جان تک تک شهروندان است. برگزاری مانور و تمرین آمادگی از علل اصلی کاهش تلفات در زلزله ها است که در سال های اخیر با فرهنگ سازی و مقاوم سازی باعث کاهش تلفات جانی در استان شده ایم.

وی اضافه کرد: پارک عباس میرزا مکان اضطراری در بحران های پیش روی تبریز است و شهرداری تبریز با همراهی دیگر نهادهای ذی‌ربط در توسعه زیرساخت‌های آن خوب عمل کرده است.

هنربر خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌های ذی‌ربط بحران در بحث پیشگیری برنامه دقیق و مدون داشته باشند.
به گفته هنربر دومین مخاطره شهر تبریز علاوه بر بحث زلزله، سیل است که با حرکتی منسجم می‌توان به این مخاطرات فائق آمد.