آغاز به کار همیاران شورا‌های حل اختلاف در بینالود و فریمان
آغاز به کار همیاران شورا‌های حل اختلاف در بینالود و فریمان

خبرگزاری میزان – همیاران شورا‌های حل اختلاف بینالود و فریمان با حضور محمود رفسنجانی، معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان خراسان رضوی طی مراسمی آغاز به کار کردند. رئیس شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی در این مراسم با اشاره به اینکه طرح همیاران از اواخر سال ۹۸ در شورا‌های حل […]

خبرگزاری میزان – همیاران شورا‌های حل اختلاف بینالود و فریمان با حضور محمود رفسنجانی، معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان خراسان رضوی طی مراسمی آغاز به کار کردند.

رئیس شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی در این مراسم با اشاره به اینکه طرح همیاران از اواخر سال ۹۸ در شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی طرح ریزی شد، گفت: همیاران از ابتدای سال ۹۹ با برنامه ریزی‌های دقیق در ادارات و اصناف و ۱۲۰ مسجد مشهد شروع به کار کردند.

رفسنجانی گفت: نهادینه سازی فرهنگ صلح و سازش با به رسمیت شناختن فعالیت نهاد‌های مردمی و تقویت آن و در واقع افزایش حل و فصل دعاوی از طریق مصالحه و گسترش فرهنگ صلح از جمله راهکار‌های راهبردی در سند تحول قضایی است که در همین راستا همیاران شورا‌های حل اختلاف و نهاد‌های داوری و میانجیگری تشکیل شد.

وی با اشاره به اهمیت و نقش مؤثر کانون‌های اصلاح و تربیت در بازپروری نوجوانان و آماده سازی آنان برای ورود به جامعه گفت: پایه‌های یک جامعه سالم بر رفتار جوانان آن استوار است و استفاده از روش‌های جایگزین قضایی و بهره مندی از طرح همیاران در این کانون‌ها کمک مؤثری برای نیل به هدف ساختن جامعه‌ای سالم خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید:

رئیس شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی افزود: در طرح همیاران شورا‌های حل اختلاف برای اولین بار در کشور، همیاران کانون اصلاح و تربیت در شورای حل اختلاف بینالود افتتاح شد که اعضاء آن فرهیختگان و اساتید دانشگاهی و حوزوی هستند.

وی گفت: ارجاع پرونده‌ها به این شعب علاوه بر ایجاد صلح و سازش که هدف اصلی تشکیل همیاران شوراهاست، باعث کاهش ورودی پرونده‌ها به دادسرا و به تبع آن کاهش اطاله دادرسی در سیستم قضایی می‌شود.

رفسنجانی بیان کرد: آمار‌ها نشان می‌دهد با راه اندازی همیاران شورا‌های حل اختلاف در مشهد پرونده‌های ورودی به دادسرا‌ها ۵۰ درصد کاهش داشته اند.

تاکنون در چهار شهرستان از خراسان رضوی همیاران شورا‌های حل اختلاف آغاز به کار کرده اند و روند اجرای این طرح در تمام استان خراسان رضوی در دستور کار شورا‌های حل اختلاف خراسان رضوی است.

 

رفسنجانی در حاشیه حضور در شهرستان های بینالود و فریمان از شعب شوراهای حل اختلاف این دو شهرستان بازدید و با اعضاء از نزدیک گفت‌وگو کرد‌

انتهای پیام/