آشفتگی جمهوری‌خواهان از پیروزی‌های ترامپ
آشفتگی جمهوری‌خواهان از پیروزی‌های ترامپ

خیز ترامپ برای کسب عنوان نامزد منتخب جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آتی امریکا که در پی پیروزی‌های انتخاباتی اخیر وی نمود بیشتری یافته، حزب متبوع وی را دچار آشفتگی کرده و سیاست‌گذاران و حامیان مالی جمهوری‌خواه را به تشدید فوری تلاش‌ها برای کنار زدن وی از دور رقابت‌ها واداشته است. قلم پرس به نقل […]

خیز ترامپ برای کسب عنوان نامزد منتخب جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آتی امریکا که در پی پیروزی‌های انتخاباتی اخیر وی نمود بیشتری یافته، حزب متبوع وی را دچار آشفتگی کرده و سیاست‌گذاران و حامیان مالی جمهوری‌خواه را به تشدید فوری تلاش‌ها برای کنار زدن وی از دور رقابت‌ها واداشته است.

قلم پرس به نقل از پرس تی وی، موفقیت ترامپ در انتخابات مقدماتی «سه‌شنبه بزرگ»، با کمپینی که به تنش‌های نژادی، قومی و جنسیتی دامن زده، سبب تشدید انشقاق در میان جمهوری‌خواهان شده است.

طرفداران جمهوری‌خواهان از احتمال بروز انشقاق درون حزبی و انتخاب یک گزینه ثالث در صورت انتخاب ترامپ خبر می‌دهند.

کریستین تاد وایتمن، فرماندار سابق نیوجرسی، چهارشنبه در رادیوی سراسری گفت: «بسیاری از مردم از حمایت ترامپ اکراه دارند.»

سوپر پک ضد مالیاتی موسوم به «انجمن جریان رشد» با برپایی تبلیغاتی به ارزش ۱٫۵ میلیون دلار در فلوریدا، ترامپ را تاجر پلیدی نشان می‌دهد که برای فرار از پرداخت قبوض خود در پشت قوانین ورشکستگی مخقی می‌شود.»

سرمایه‌دارانی که برای اعطای مستقیم مبالغ هنگفت به ستاد انتخاباتی نامزدها محدودیت قانونی دارند از طریق کمیته‌های سیاسی موسوم به سوپر پک‌ها کمک‌های مالی نامحدودی را پرداخت می‌کنند.

در انتخابات مقدماتی سه‌شنبه بزرگ، سناتور تد کروز دیگر نامزد جمهوری‌خواه در ایالت متبوع خود تکزاس و ایالت همسایه، اوکلاهما، و نیز در آلاسکا به پیروزی رسید.

سناتور مارکو روبیو از فلوریدا نیز اولین پیروزی ایالتی خود را در مینه‌سوتا کسب کرد.

 

تد کروز (راست) و مارکو روبیو

تد کروز (راست) و مارکو روبیو

پیروزی‌های کروز و روبیو نتوانست از تشویش حامیان حزبی آنان درباره قرار گرفتن در مسیر شکستی مهلک در انتخابات سراسری ماه نوامبر بکاهد.

روزنامه نیویورک تایمز نوشت: «جمهوری‌خواهان اکنون در بیم طوفان به سر می‌برند و دموکرات‌ها باید با غنیمت شمردن فرصت بوجود آمده امریکایی‌ها را در معرض یک گزینه جایگزینِ سیاست تندروی ترامپ قرار دهند و تصویری از خود ارائه دهند که به آن مفتخر بوده نه آنکه منقبض شوند.»

پیروزی‌های اخیر ترامپ بر مشکلات حزب متبوع وی افزوده است، حزبی که سرانش هم منتقد بسیاری از مواضع و ارزش‌های ترامپ هستند و هم نسبت به پیروزی وی بر هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق و سناتور برنی ساندرز از ورمانت رقبای دموکرات وی تردید دارند.

بر اساس نتایج نظرسنجی سی‌ان‌ان/اُآر‌سی، چنانچه انتخابات هشتم نوامبر اکنون برگزار می‌شد کلینتون و ساندرز به راحتی قادر به شکست ترامپ بودند.

کلینتون که از حمایت غالب سیاه‌پوستان برخوردار است در ایالات آلاباما، آرکانسا، جورجیا، ماساچوست، تِنِسی، تکزاس و ویرجینیا پیروز شده است. ساندرز نیز توانسته در ورمانت ایالت متبوع خود، اوکلاهما، کلرادو و مینه سوتا پیروز شود.

ساندرز که یک دموکرات سوسیالیست به سبک خودش است وعده داده که کارزار انتخاباتی خود را که از حمایت مالی خوبی نیز برخوردار است مصممانه پیش خواهد برد. کاهش فاصله طبقاتی و تامین امکانات درمانی همگانی از موضوعات محوری رقابت دموکرات‌ها است.