آخرین وضعیت دانشگاه تبریز در رتبه‌بندی‌های ملی و بین المللی
آخرین وضعیت دانشگاه تبریز در رتبه‌بندی‌های ملی و بین المللی

رئیس موسسه‌ استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) گفت: دانشگاه تبریز در رتبه‌بندی شانگهای در جایگاه ۷۰۱ تا ۸۰۰ قرار گرفته است. همچنین در رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۶۰۱ تا ۸۰۰ و در بین کشورهای اسلامی در رتبه‌ی ۶۲ قرار گرفته است. به گزارش قلم پرس،از تبریز، سیداحمد فاضل‌زاده رئیس موسسه‌ استنادی و […]رئیس موسسه‌ استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) گفت: دانشگاه تبریز در رتبه‌بندی شانگهای در جایگاه ۷۰۱ تا ۸۰۰ قرار گرفته است. همچنین در رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۶۰۱ تا ۸۰۰ و در بین کشورهای اسلامی در رتبه‌ی ۶۲ قرار گرفته است.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، سیداحمد فاضل‌زاده رئیس موسسه‌ استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) ظهر امروز در اجلاس روسای دانشگاه‌های آذربایجان‌شرقی در دانشگاه تبریز اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در بحث پژوهش و فناوری بارها بر دو موضوع مرجعیت علمی و حل مسائل کشور تاکید می‌کنند و رئیس جمهوری نیز همواره بر نقش ماموریتی دانشگاه‌ها تاکید می‌کند و خوشبختانه تحولات بسیار خوبی در وزارت علوم از زمان استقرار دکتر زلفی‌گل و تیم مدیریتی فعلی دیده می‌شود.

وی ادامه داد: موسسه‌ی استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) به‌منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای علمی، پژوهشی و فناوری کشور در زمینه‌ی هدایت، ارزیابی و رصد علمی و فناوری کشور، منطقه، کشورهای اسلامی و جهان براساس مجوز شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۸۷ و با تجمیع مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، تأسیس گردید.

فاضل‌زاده گفت: با حمایت‌های دکتر زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با تشکیل هیات امنای مستقل این مؤسسه در دولت سیزدهم، روند ادغام دو مؤسسه تسریع شده و اساس‌نامه و نام جدید مؤسسه در اولین جلسه‌ هیات‌ امنای شورای گسترش آموزش عالی با اجماع اعضا به تصویب و تأیید رسید و این مؤسسه طبق قانون، اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مفاد این اساس‌نامه و قوانین ضوابط و مقررات مربوط اداره می‌شود.

اهداف موسسه‌ استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام

رئیس موسسه‌ استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) در تشریح اهداف این موسسه خاطرنشان کرد: کمک به ترویج و توسعه‌ی ضوابط اخلاق علمی در کلیه‌ی مؤلفه‌های تولید و انتشار مجلات علم و فناوری با رعایت حقوق صاحب اثر، ایجاد فرصت و تقویت روح نوآوری در علوم و فناوری با توجه به ارزش‌های اسلامی، مدیریت داده و اطلاعات، گسترش علم، ارزیابی، رتبه‌بندی و کمک به سیاست‌گذاری آگاهانه در حوزه‌ی علم و فناوری در کشور، منطقه و جهان اسلام برای تحقق مرجعیت علمی و فناوری، ارائه‌ی خدمات اطلاعات علمی و فناوری به شیوه‌های متنوع به کلیه‌ی مخاطبان مؤسسه، پایش علم، فناوری و نوآوری در سطح کشور و بین‌الملل و کمک به کشورها به‌خصوص کشورهای اسلامی، توسعه‌ی سکوهای علمی و فناوری در جهت نظام ایده‌ها و نیازها “نان”، آشنایی با نخبگان و آینده سازان “دانا” و ایجاد شناساگر دیجیتالی پژوهشگر با اختصار (ISC-ID) در راستای استقرار نظام ملی نوآوری، گردش آزاد و تامین اطلاعات علمی و فناوری لازم و تبادل آن‌ها بین مراکز آموزشی، فناوری و نوآوری برای ماموریت گرایی با تاکید بر بهره‌وری، کیفیت‌گرایی و کارآمدی، تدوین و تولید انواع نقشه‌ی علم و روند فناوری منبعث از مستندات و مدارک علمی و کمک به دیپلماسی علمی و فناوری در سطح ملی، منطقه‌ای، کشورهای اسلامی و بین‌المللی از جمله مهم‌ترین اهداف موسسه‌ی استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) به شمار می‌رود.

وظایف و اختیارات موسسه‌ ISC

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص وظایف و اختیارات موسسه‌ی ISC نیز گفت: رصد و پایش علم، فناوری و نوآوری و برقراری کارگاه‌های آموزشی مرتبط در سطح ملی و بین‌المللی در راستای اهداف و وظایف مؤسسه، ایجاد سامانه‌ی جامع علم سنجی به‌منظور پایش مستمر فعالیت پژوهشگران دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری ملی و بین‌المللی، ایجاد نظام‌های ارزیابی و رتبه‌بندی ملی و بین‌المللی در زیرگروه‌های همسان از نهادهای مرتبط با علم، فناوری و نوآوری و تبادل اطلاعات و تجربیات با نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی با هدف ایجاد یک نظام رتبه‌بندی متمایز، فراهم آوردن داده‌ها و اطلاعات لازم در سیاست‌گذاری آگاهانه و تصمیم سازی در حوزه‌ی علم، فناوری و نوآوری از طریق ایجاد زیرساخت‌های بر خط با دسترسی آسان و حاوی انواع متنوعی از داده‌ها، نمایه‌سازی نشریات ملی و بین مللی و ارزیابی کیفی آن‌ها براساس سیاست‌های مؤسسه، راه‌اندازی نظام شناساگر دیجیتال DOR برای شناسایی اصالت فعالیت‌های پژوهشی به‌منظور تسهیل بازیابی و فرآیند ارزیابی آثار تولیدی محققان در دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری، بخشی از وظایف و اختیارات موسسه‌ی ‌ISC است.

فاضل‌زاده افزود: زمینه سازی جهت رعایت اخلاق پژوهشی و فناوری و پیشگیری و جلوگیری از تقلب آثار علمی، ایجاد یا مشارکت در راه‌اندازی گنجینه‌ای متمرکز، به‌روز و متنوع از منابع و پایگاه‌های علمی تمام متن و برخط با استفاده از ابزارهای مختلف برنامه‌ریزی برای شناسایی و انتخاب محققان، نشریات و مؤسسات برتر در سطح ملی و بین‌المللی و اهدای جایزه ISC، بین‌المللی‌سازی ساختار فعالیت‌های مؤسسه، مشارکت با شورای عالی عتف و حوزه‌های سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت امور آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری وزارت در تدوین نظام‌مند و پویای اولویت‌های تحقیقاتی با دریافت نیازها و ایده‌ها، اطلاع‌رسانی خبرهای علمی، دستاوردها، کاربردها، پژوهش‌ها، نشریات، کتاب‌ها، مقالات، اختراعات، ایده‌ها و نیازها، رتبه‌بندی در حوزه‌های مختلف و معرفی اثربخش‌ترین، پر تألیف ترین و پر استنادترین پژوهشگران، مخترعین، ایده پردازها، کارآفرینان، مؤلفان، دانشمندان و دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری برتر از طریق همایش‌ها، رویدادها و بازخورد گیری و برقراری ارتباط با سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی از دیگر وظایف و اختیارات این موسسه به شمار می‌رود.

وی یادآور شد: موسسه‌ی استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) به‌عنوان مولود انقلاب اسلامی بعد از ‌WOS و SCOPOS، سومین موسسه‌ی پایش علوم است که نقش به سزایی در نمایش و نمایی‌سازی ظرفیت‌های کشورهای اسلامی در دنیا به زبان خود این کشور‌ها دارد.

آخرین وضعیت دانشگاه تبریز در رتبه‌بندی‌های ملی و بین المللی

رئیس موسسه‌ استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)  همچنین در خصوص وضعیت دانشگاه تبریز در رتبه‌بندی‌‎های بین المللی نیز گفت: دانشگاه تبریز به‌عنوان دومین دانشگاه قدیمی کشور بعد از دانشگاه تهران اکنون بعد از گذشت ۷۶ سال به تکامل علمی رسیده است. این دانشگاه براساس آخرین رتبه‌بندی که سال گذشته انجام شده، در بین دانشگاه‌های جامع رتبه‌‌ هفتم و در بین تمام ۱۱۰ دانشگاه کشور رتبه‌ی یازدهم را به خوود اختصاص داده است.

وی  گفت: دانشگاه تبریز در رتبه‌بندی شانگهای در جایگاه ۷۰۱ تا ۸۰۰ قرار گرفته است. همچنین در رتبه‌بندی تایمز در جایگاه ۶۰۱ تا ۸۰۰  و در بین کشورهای اسلامی در رتبه‌ی ۶۲ قرار گرفته است. از لحاظ تعداد نشریات، در بین سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰، ۱۵ نشریه درخواستی ارزیابی شده  شده وحدود ۵۰ نشریه نمایی سازی شده که آمار بسیار خوبی است.

پایان پیام/۶۰۰۳۴